Naše druhá hodnota

Mír

Určitě nejen já, ale i všichni cizinci, kteří na ostrově Roatán žijí, nebo sem pravidelně jezdí na část roku do svých druhých domovů či se sem vrací opakovaně jako turisté, s klidným svědomím řeknou, že je ostrov mírumilovným místem na zemi. Nikdo vám nenajede košíkem na nohy v obchoďáku, nebude se na vás vztekle tlačit ve frontě u pokladny, silnice fungují i bez pravidel a nehodu vidíte jen zřídkakdy, ostrované Vám opětují upřímným úsměvem kdykoliv se na ně usmějete. Místní obyvatelé jsou pohodoví, a to i přesto, že někteří z nich žijí v majetkové chudobě. Mají jednu velkou výhodu. Kromě toho, že jim zde není zima a banánů, kokosů a jiného tropického ovoce je tu dostatek, nemusí mít příliš strach o střechu nad hlavou, protože je ostrov mimo obvyklé hurikánové trasy. Navíc policie zde vládne pevnou rukou.

Roatán jsem poprvé navštívil jako turista se svým současným partnerem v projektu Vaškem v době, kdy Evropa intenzivně řešila migrační krizi. Osobně jsem byl jako daňový poradce unavený neustále narůstající byrokracií, kterou jsme společně s mými klienty museli v naší zemi řešit.

Dodnes si pamatuji ten moment, kdy jsem si naplno prožil mír v sobě. Seděl jsem při východu slunce na kajaku nad korálovým útesem kousek od pobřeží, poslouchal zvuky oceánu za příjemného pohupování na vlnách. Po několika letech jsem se zastavil, vystoupil z hektického způsobu života v Evropě a zažil jsem to, čemu se říká moc přítomného okamžiku. V ten moment jsem se rozhodl doopravdy žít. Sice jsem ještě netušil, co to bude obnášet a stále se mám, co učit, ale stojí to za to. Mírumilovné energie, kterým jsem na Roatánu podlehl vedly k tomu, že jsem zde začal svůj životní projekt Terra Chula Village a nový život. Uvědomujeme si, že jsme pouze drobnou součástí jednoho velkého celku a vše se snažíme dělat s ohledem k přírodě.


Někteří z vás můžou namítnout, že Roatán je území náležící Hondurasu, ale od pevniny ho dělí několik desítek kilometrů a život zde je úplně jiný. Žije tu velké množství cizinců. Od důchodců, bohatých rentiérů až po obyčejné lidi, kteří si na svůj sen vydělávají celý život prací a rozhodli se vlastnit kousek svého ráje.

Roatán je plný mírumilovných lidí, milující děti a život žijí se svým typickým maňana přístupem.

Kde jinde hledat mír než v ráji?

DAVID DVOŘÁK
Tvůrce a koordinátor projektu