Létání letadlem může být pro některé vzrušujícím dobrodružstvím, zatímco pro jiné může představovat stresovou zkoušku, zejména pokud se jedná o jejich první let. Kromě obav z možnosti pádu letadla (která je extrémně nízká, takže to můžeme hned vyřadit z našeho seznamu obav), může pro mnohé být stresující i orientace na letišti. Celý proces může vypadat složitě, zejména pro ty, kteří to dělají poprvé.
Pokud patříte mezi ty, kteří ještě nikdy neletěli, nebo jste na letišti nebyli už dlouhou dobu, pak je tento článek právě pro vás. Vše vám vysvětlím krok za krokem.
1. Kdy se dostavit na letiště
Je důležité dostavit se na letiště alespoň 2-3 hodiny před plánovaným odletem. Existuje šance, že se stanete součástí náhodné kontroly, nebo se můžete setkat s dlouhými frontami, které vám mohou způsobit zpoždění a riskovat tak zmeškání letu.
2. Terminál
Terminály jsou jednotlivé budovy letiště, které mohou být vzdálené od sebe. Je důležité vědět, odkud váš let odstartuje. Tuto informaci najdete na letence a můžete ji sdělit řidiči taxi, aby vás dovezl přímo na správné místo.
3. Orientace na letišti
Každý terminál je rozdělen na dvě části – veřejnou a omezenou. Ve veřejné části se může pohybovat kdokoli, zatímco do omezené části se dostanete až po kontrole a odbavení. V této části se nacházejí gaty, tedy místa, odkud se nastupuje do letadla.
4. Odbavení a check-in:
Po příchodu na letiště je první krokem odbavení a check-in. Na informační tabuli najdete svůj let a u něj uvedené číslo přepážky pro check-in. Tam odevzdáte svůj pas a získáte boarding pass, což je vstupenka, která vám umožní vstoupit do letadla. Zároveň zde odevzdáte zavazadlo, které putuje samostatně do cílové destinace.
Na přepážce vám také zkontrolují hmotnost zavazadel. Pokud byste tuto hmotnost překročili, budete muset zaplatit poplatek nebo přebalit zavazadla. Proto se snažte vždy vejít do limitu, který máte zakoupený.
Pokud letíte mimo Evropskou unii, kde je nutné mít víza, budou vás po nich požádat už při check-inu. Připravte se na to, že po vás budou chtít vidět všechny potřebné dokumenty, včetně ESTA, pokud cestujete přes Spojené státy. O ESTU žádáte předem přes tyto stránky (můžete již přepnout do českého jazyka) https://esta.cbp.dhs.gov/disclaimer. Počítejte s tím, že na konci žádosti po vás budou chtít poplatek za ESTU, takže si připravte kreditní kartu. Výsledek žádosti vám přijde na email, který v žádosti zadáte. Na Roatán vízum nepotřebujete, vízum se dostává na místě při příletu automaticky, max. na 3 měsíce.
Co se tedy děje při check-inu?
- Dostanete boarding pass (palubní lístek, důležitý papírek, bez kterého vás nepustí do letadla)
- Odbavíte zavazadlo (to zavazadlo, které s vámi neletí v kabině letadla)
5. Security check – letištní kontrola
Po získání palubního lístku a odbavení zavazadel, směřujete k letištní kontrole. Obvykle procházíte turniketem, který se otevře skenováním kódu na vašem palubním lístku.
Nyní vstupujete do nejnáročnější části – kontroly vás a vašich příručních zavazadel. Již nejde o váhu, ale o to, co máte s sebou. Hned za turnikety narazíte na pásy, které připomínají ty v supermarketu, jenže jsou obklopené letištními zaměstnanci. Na tyto pásy musíte uložit veškerá svá zavazadla, včetně malých kabelek, mobilů, klíčů atd. To však není vše. Ze zavazadel musíte vyndat veškerou elektroniku tak, aby byla viditelná. Mluvíme o noteboocích, mobilech, power bankách, digitálních hodinkách a dalších zařízeních.
Do gatové části letiště nesmíte vnést žádnou externí vodu. Proto musíte před touto kontrolou spotřebovat nebo vylít a zahodit všechny lahve s vodou, které máte. Veškeré tekutiny, které si chcete vzít na palubu letadla, musí být v průhledných nádobkách o maximálním objemu 100 ml, přičemž souhrnný objem nesmí přesáhnout 1 litr. Pokud si chcete vzít na palubu tekutou kosmetiku, umístěte ji buď do odbaveného zavazadla, nebo si ji přelijte do malých nádobek. Tyto průhledné nádobky musí být umístěny v průhledném sáčku – takový set lze zakoupit například za 100 Kč v drogerii. Veškeré tekutiny v průhledných obalech musíte vyjmout ze zavazadel a položit viditelně na pás. Vaše zavazadla, elektronika, tekutiny a další předměty projdou velkým skenerem, zatímco vy projdete kontrolní skenovací bránou. Pokud je vše v pořádku, můžete na druhé straně pásu sesbírat své věci a tím je kontrola ukončena. Můžete pokračovat dále po letišti.
Co vše tedy položit na pás při security checku?
- Elektroniku (vyndat z batohu zvlášť);
- Tekutiny (musí být v průhledných obalech, maximálně 100 ml lahvičkách a jejich součet nesmí přesáhnout 1 litr);
- Batohy, zavazadla, malé kabelky;
- Klíče, hodinky, mobily, atd.;
- Plandavé, volné oblečení, mikiny či bundy.
6. Boarding a GATY
Po překonání letištní kontroly se dostanete do další části letiště – oblasti GATŮ. Brána (nebo také gate) je označení pro místo, odkud přímo nastupujete na palubu letadla. Na většině letišť se nachází několik gatů, a na velkých letištích jich může být i několik desítek. Protože mohou být rozmístěny poměrně daleko od sebe, doporučujeme se při příchodu na letiště rozhlédnout a zorientovat se – kde, která brána leží.
V této části letiště naleznete také „Duty free zónu“, kde si můžete zakoupit produkty bez daní. Ačkoliv se zdá, že ceny nejsou výrazně nižší než běžně, je to přesto oblíbené místo pro nakupování. Kromě toho zde najdete řadu obchůdků, kaváren a restaurací. Mnoho cestujících zde stráví čas čekáním na svůj let, takže se můžete posadit, najíst nebo třeba koupit vodu do letadla.
Hned při vstupu do této oblasti letiště se zaměřte na tabuli s odlety a vyhledejte svůj let. Sledujte, kdy se na tabuli objeví číslo vaší brány (gatu). Může tam být již při vašem příchodu, ale může se tam objevit i jen 30 minut před odletem.
Jakmile se číslo vaší brány objeví na tabuli, je čas se vydat k dané bráně. Odtud totiž bude vaše letadlo startovat a vy provedete nalodění. U brán obvykle již stojí letištní zaměstnanci, kteří se připravují na její otevření. Než se brána otevře, sledujte tabuli a věnujte pozornost pokynům posádky. Jakmile se na tabuli objeví „boarding“, znamená to, že můžete vstoupit do letadla. Tento pokyn obvykle oznámí i zaměstnanci u brány. V ten moment se postavte do řady (která se zde obvykle vytvoří) a připravte se na nalodění na palubu letadla. Když přijde váš čas, ukážete zaměstnancům boarding pass a cestovní pas, kteří vás následně pustí na palubu.
Co je to boarding a gate
- Gaty jsou “brány”, kterými přímo vstupujete do letiště;
- Na každém letišti je mnoho gatů (desítky), gaty bývají očíslované;
- Vaše letadlo poletí z jednoho konkrétního gatu, jehož číslo se před odletem objeví na tabuli odletů;
- Boarding je pokyn pro nastoupení na letadlo. Jakmile se tento pokyn objeví na tabuli odletů, je na čase na letadlo nastoupit.
7. Nástup do letadla
Existují dva hlavní způsoby, jakými můžete nastoupit do letadla. První způsob je procházením skleněným tunelem, který je přímo spojen s dveřmi letadla, což vám umožňuje vstoupit do letounu bez nutnosti pohybu po letištní ploše. Toto je nejsnazší varianta.
Druhý způsob zahrnuje výstup ven na letištní plochu a následný převoz autobusem k letadlu, kde nastupujete po schodech. Jakmile vstoupíte na palubu, stačí si najít své místo, které je uvedeno na boarding passu.
8. Během letu
V tuto chvíli už jste úspěšně nastoupili na letadlo a můžete se usadit a užívat si let. Záleží na délce letu, zda vám bude nabídnuto občerstvení nebo možnost nákupu jídla a pití. Na letech delších než 3 hodiny je občerstvení standardem.
U každé sedačky jsou bezpečnostní pásy, které musíte mít zapnuté při vzletu a přistání, stejně tak při případných turbulencích. O všech těchto okamžicích vás včas informuje posádka či kapitán letu.
9. Přílet
Po příletu do cílové destinace vystoupíte z letadla. Může vás čekat buď procházka po letišti nebo opět prosklený tunel přímo z letadla do terminálu. Jakmile vystoupíte, není již nic složitého.
Pokud letíte v rámci Evropské unie, můžete z letiště jednoduše odejít. Bez odbaveného zavazadla postupujete směrem označeným exit. Máte-li odbavené zavazadlo, vydáte se směrem k výdeji zavazadel (baggage claim), kde své zavazadlo vyzvednete z pohyblivého pásovýho dopravníku.
Na menších letištích s menším počtem těchto dopravníků snadno najdete svůj kufr. Na větším letišti může být více pásových dopravníků a je třeba sledovat informační tabule, které uvádí, odkud zavazadla přišla.
Po vyzvednutí zavazadla už zbývá jen opustit letiště. Pokud letíte mimo EU, čeká vás ještě před odchodem kontrola imigračním úředníkem, který prověří váš pas a případná víza. Proces se v každé zemi může lišit, ale vždy budete navedeni pomocí šipek, pokynů nebo návodu ostatních lidí.
Shrnutí
Proces létání, nastupování na letadla a podobně není vlastně nic těžkého. Jen je třeba lehce vědět co a jak.
- Na letiště se dostavte 2–3 hodiny před odletem;
- Zjistěte, ze kterého terminálu vám to letí;
- Vstupte do letiště a najděte tabuli s odlety;
- Jakmile se na tabuli objeví “check-in”, běžte k přepážce, jejíž číslo je na tabuli u vašeho letu;
- Na přepážce dostanete boarding pass a případně odbavíte zavazadlo;
- Poté projděte turnikety do druhé části letiště;
- Projděte security checkem, při kterém musíte vyndat ze zavazadel elektroniku, tekutiny a projít skenery;
- Následně už se můžete volně pohybovat ve druhé části letiště;
- Najděte zkovu tabuli s odlety a pozorujte, kdy se tam objeví číslo vašeho gatu (což je místo, ze kterého vstupujete do letadla);
- Jakmile se na tabuli číslo objeví, přesuňte se ke gatu;
- Jakmile se zahlásí boarding, nastupte na letadlo;
- Poté vás čeká pouze vzlet, přílet a odchod z letiště;
- Pokud máte odbavené zavazadlo, následujte šipky “baggage claim” a vyzvedněte si zavazadlo;
- Pokud letíte mimo EU, čeká vás ještě kontrola na imigračním.